Keisarillisen Majesteetin Armollinen Asetus kunnallishallituksesta maalla.

Annettu Helsingissä, 6 p:nä Helmikuuta 1865.


Me ALEKSANDER Toinen, Jumlan Armosta, Keisari ja Itsevaltias koko Wenäjänmaan yli, Puolanmaan Tsaari sekä Suomen Suuriruhtinas, y. m., y. m., y. m., teemme tiettäwäksi: Suomenmaan Säätyjen alamaisesta kehoituksesta tahdomme Me Armossa wahvistaa seuraawan Asetuksen kunnallishallituksesta maalla:



1 §.

Kukin seurakunta maalla on itsepäällensä erinäinen kunta, jonka jäsenten tulee, laissa määrättyin rajain piirissä, hoitaa yhteiset järjestys= ja talousasiansa, joll´eiwät ne, woimassa olewien asetusten jälkeen, kuulu julkisen wirkakunnan tahi oikeuden toimi=alaan.



4 §.

Kunta maalla käyttää päättämis=oikeuttansa kuntakokouksessa tahi walitsemain kunnan waltuusmiesten kautta. Toimeenpaneminen ja hallinto annetaan kunnallislautakunnalle tahi muille erinäisiä toimeenpanemisen hankkeita warten asetetuille toimituskunnille tahi miehille; kaikki niinkuin tässä säännössä edeskäsin määrätään.



6 §.

Kuntakokouksessa otettakoon seuraawat asiat neuwoteltawiksi ja päätettäwiksi nimittäin: 1) kansakoulujen asettamisesta; 2) niistä toimista, joita yhteisen järjestyksen edistämiseksi ehkä pidetään tarpeellisina; 3) terweyden hoidosta, rokonpanon yleisemmästä käyttämisestä, kätilöinten asettamisesta, heikkomielisten hoidosta ja hulluin=huoneesen ottamisesta kunnan kustannuksella, sekä siitä huolesta, joka on pidettäwä niistä sokeista ja kuuromykistä, jotka eivät ole waiwaishoidon suojeltawina, eiwätkä voi itseänsä hoitaa ja owat sukulaisitta, jotka heistä huolta pitäisiwät; 4) waiwaishoidon järjestämisestä, niin awaralta kuin se on kunnan asia; 5) pitäjäntuwan ja muiden kunnalle yhteisesti kuuluwain huoneiden rakentamisesta ja woimassa pidosta; 6) laina- ja apumakasiinien perustamisesta ja hoidosta; 7) toimista petoeläinten hävittämiseksi ja että paremmin noudatettaisiin woimassa olewia asetuksia kalastuksista ja kalansikiön rauhoittamisesta, kuin myös metsästämisestä ja otuksen pyynnöstä; 8) mitä tulipalon ja kulowalkean estämiseksi ja häätämiseksi woipi sopia; 9) rahain takseerauksista ja lainan=otoista kunnan yhteisiin tarpeisin, niinkuin teiden rakentamisiin, yhteiseen tienkorjuusen, puiden istuttamiseen, ynnä muuhun semmoiseen, sekä kunnan kassain ja muiden yhteisten warain hallinnosta, kuin myös siitä annettawan tilin tarkastamisesta; 10) kunnan waltuusmiesten, missä semmoisia otetaan, sekä kuntakokoukselle ja kunnan waltuusmiehistölle ynnä kunnallislautakunnalle määrättäwäin esimiesten ja waraesimiesten, kuin myöskin kunnallislautakunnan jäsenten ja wara=jäsenten walitsemisesta; 11) kunnan yhteisiä asioita toimittawan asiamiehen walitsemisesta; 12) kaitsijamiesten walitsemisesta kunnan aluuteen, joutolaisista semmoista waaria pitämään, kuin siitä erinäisessä asetuksessa säätään; ja 13) muista samankaltaisista asioista, jotka woiwat kuulua kunnan yhteiseen toimi=alaan.

Niistä asioista, jotka kirkonkokouksessa owat käyteltäwät, kuuluu mitä siitä jo on tahi wasta woi tulla säännetyksi.

(Ylösluettawa Saarnastuolista.)


Suomen suuriruhtinaanmaan Asetus=kokous Wuodelta 1865 n:o 4, Helsinki 1866

Kunnallishallinnon uudistaminen kaupungeissa 1873, ote asetuksesta

Historian Nettilehti http://www.otavanoppimateriaalit.net/nettilehti